Czy praca sezonowa jest dobrym pomysłem?
Jak powszechnie wiadomo, na rynku pracy panuje reguła, że doświadczenie zawodowe powinniśmy zbierać już jako nastolatkowie. Zazwyczaj główne wybory młodych ludzi w kwestii pierwszej pracy padają na lokale gastronomiczne lub galerie handlowe. Zgadzamy się, że jest to świetny pomysł. Praca w takich miejscach jest bardzo dobrym doświadczeniem. Jednak dla wielu osób perspektywa podjęcia pracy na etacie lub jego części na czas wakacji jest nie do przyjęcia. Bo przecież nie łatwo jest się pożegnać z długo wyczekiwanymi letnimi planami. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.
Ciekawym rozwiązaniem zarówno dla młodzieży stawiającej pierwsze kroki na rynku pracy jak i dla osób, które po prostu chcą sobie dorobić jest praca sezonowa. Pozytywów takiego rodzaju pracy jest wiele. Szczególnie zachęcająca staje się wizja zarobienia pieniędzy w krótkim czasie oraz możliwość połączenia planów wakacyjnych z pracą. Jest to również sposób na nawiązanie nowych znajomości, często z osobami nawet z drugiego końca kraju. Czyż nie brzmi to zachęcająco?
Oferty pracy sezonowej są najróżniejsze. Od nas zależy, czy zdecydujemy się na poszukiwanie pracy w kraju, czy za granicą. Świadomość zarobienia pieniędzy w obcej walucie z pewnością skusi wiele osób. Jednak polskie oferty również są ciekawe. Przykładowo, dzienna stawka za zbiór owoców waha się w granicach około 240zł. Sezon letni obfituje w dojrzałe owoce, więc pracy jest naprawdę dużo. Do wyboru mamy zbiory m.in. truskawek, malin, jabłek, gruszek, czereśni lub warzyw takich jak pomidor lub ogórki. Na pewno trzeba liczyć się z faktem, iż jest to praca fizyczna. Wielogodzinne zbiory mogą być wyczerpujące, a pogoda często nie bywa sprzymierzeńcem.
W Polsce bardzo dużo ofert pracy sezonowej możemy znaleźć nad morzem i w górach. To miejsca licznie odwiedzane przez turystów, dlatego ręce do pracy w lokalach gastronomicznych, sklepikach z pamiątkami lub hotelach są mile widziane. Zazwyczaj wygląda to w taki sposób, że pracodawca za darmo lub za niewielką kwotę udostępnia nam zakwaterowanie. Dni wolne od pracy możemy przeznaczyć na poznawanie uroków miejsca, do którego przybyliśmy oraz korzystanie z atrakcji, których zarówno w kurortach nadmorskich jak i górskich nie brakuje. To doskonałe połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Warto wspomnieć, że poszukując pracy sezonowej powinniśmy zapoznać się również z lokalnymi ofertami. Wiele sklepów spożywczych, firm kurierskich lub stacji paliw poszukuje ludzi, którzy zapełnią pustki w firmie, spowodowane sezonem urlopowym. Stali pracownicy wyjeżdżają na zaplanowane wakacje, dzięki czemu pracodawcy chętnie przyjmują w ramach chwilowego zastępstwa nowe osoby.
Ofert pracy dorywczej jest naprawdę mnóstwo. Od nas samych zależy, którą z nich wybierzemy. Podejmowanie się takich prac jest bardzo ważne szczególnie w młodym wieku. Daje to możliwość nabycia umiejętności takich jak np. praca w zespole, umiejętność radzenia sobie ze stresem czy zdolności przywódcze, które będą ważne dla pracodawców poważnych firm, do których być może w przyszłości będziesz aplikować.