• interview
  • rozmowa kwalifikacyjna

Czego nie robić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Dzwoni telefon. Odbierasz. Po krótkiej rozmowie okazuje się, że zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Zbierasz szczegółowe informacje na temat firmy, do której zostałeś zaproszony. Układasz w głowie odpowiedzi na pytania, które prawdopodobnie otrzymasz od rekrutera. Znasz swoje słabe i mocne strony. Czujesz się odpowiednio przygotowany do rozmowy i wiesz, że nic Cię nie zaskoczy.  Zebrałeś i uporządkowałeś merytoryczne informacje, a w głowie masz ułożony ogólny przebieg takiego spotkania. Super! Jesteś pewien, że zrobisz dobre wrażenie i na pewno obejmiesz stanowisko, na które aplikowałeś. Tylko czy oprócz niepoprawnej odpowiedzi na zadane pytanie, bądź niewiedzy w jakimś temacie coś może pójść nie tak? Owszem! Jest kilka zachowań, których należy się wystrzegać, aby pozytywnie wypaść w oczach rekrutera. Unikaj tych błędów, a wtedy Twoja osoba będzie sprawiała dobre wrażenie.

  • Spóźnienie

Punktualność jest bardzo ważna, ponieważ jeśli spóźnisz się na pierwsze spotkanie ze swoim być może przyszłym pracodawcą, ten nie będzie miał pewności, czy podobne sytuacje nie będą Ci się przytrafiać każdego dnia na Twoim stanowisku pracy. Zaplanuj trasę dzień wcześniej, weź pod uwagę natężenie ruchu o danej porze dnia, żeby nie zaskoczyły Cię uliczne korki i wyjdź z domu o odpowiedniej godzinie. Prawidłowo nastawiony zegarek na pewno będzie także pomocny.

  • Niestosowny strój

Kiedy widzisz kogoś pierwszy raz, to zazwyczaj na samym początku zwracasz uwagę na wygląd tej osoby i wyrabiasz sobie na jej temat pewną opinię. Dlatego pamiętaj, aby Twój strój był odpowiednio dobrany do miejsca i sytuacji, był czysty, wyprasowany i schludny. Zadbaj również o swoją higienę.

  • Brak entuzjazmu

Pozytywne nastawienie jest podstawą. Daj się poznać jako pełnego entuzjazmu i energii człowieka chętnego do współpracy, z głową pełną pomysłów i motywacją do realizacji wyznaczonych celów. Każdy na pewno chce pracować w przyjemnym środowisku wśród ludzi, którzy sprawią, że dzień będzie przyjemniejszy. Uśmiech przede wszystkim!

  • Nerwowe zachowanie

Skoro szukasz pracy, to każdy dobrze wie, że na pewno zależy Ci na jej otrzymaniu i na tym, by zaprezentować się jak najlepiej. Nerwy zostaw w domu, przed rozpoczęciem rozmowy złap dwa głębokie wdechy i bądź pewny siebie. Będzie dobrze!

  • Kłamstwa w CV

W swoim życiorysie zawsze umieszczaj prawdziwe fakty. Kłamstwo ma krótkie nogi, a Twoje kompetencje i umiejętności można łatwo zweryfikować. Dlatego raczej nie zbyt dobrym pomysłem jest wpisywanie np. zainteresowań, o których tak naprawdę nie masz pojęcia, bądź znajomości języków obcych, których nie znasz.

  • Wulgarność

Staraj się mówić poprawnie, i co raczej powinno być oczywiste, nie używaj wulgaryzmów. Nie na miejscu jest również mówić źle o poprzednim pracodawcy.

  • Brak kontaktu wzrokowego

Próbuj utrzymywać naturalny kontakt wzrokowy z rozmówcą. Pokazuj, że jesteś nim zainteresowany i skoncentrowany na spotkaniu. Przytakuj, używaj sformułowań podtrzymujących rozmowę, zadawaj pytania i nie przerywaj, gdy druga strona się wypowiada.

Unikanie tych błędów  pozwoli Ci na lepsze zaprezentowanie się przed osobą rekrutującą. Przygotuj się na spokojnie dzień wcześniej. Zaplanuj w co się ubierzesz, jakim transportem i o której godzinie wyruszysz z domu. Przypomnij sobie informacje, które zawarłeś w swoim życiorysie oraz wiadomości na temat firmy, do której aplikowałeś. Nie zapomnij o pozytywnym nastawieniu i pewności siebie. Zaprezentuj się z jak najlepszej strony, a Twoja kandydatura na pewno będzie rozpatrzona pozytywnie. Powodzenia!