• cele
  • motywacja
  • praca

Co nas motywuje do pracy?

Jednym z tematów często poruszanych na rozmowie kwalifikacyjnej jest motywacja do pracy. Przyszły pracodawca chciałby wiedzieć jaki jest najlepszy sposób by wpłynąć na jakość Twoich działań, jak może wykorzystać maksimum Twoich umiejętności i zachęcić Cię do ciągłego rozwoju. Dlatego dobrze byłoby, gdybyś wiedział co najbardziej motywuje Cię do efektywnego działania w pracy i potrafił o tym opowiedzieć.

Czynników sprzyjających lepszemu funkcjonowaniu w firmowej codzienności jest kilka i u każdego mogą się one różnić. Oczywiście zdarzają się też takie osoby, u których motywacja nie istnieje i wykonują swoje obowiązki, bo po prostu muszą. Jeśli chcemy dawać to, co jest w nas najlepsze, warto jest jednak zastanowić się nad tym co napędza nas do działania.

Oto przykładowa siódemka najlepszych motywatorów do pracy:

  • Feedback

Dla niektórych ważnym elementem motywującym do pracy jest wiadomość zwrotna otrzymana np. od przełożonego, osoby o większych kompetencjach bądź klienta. Na pewno każdy z nas chciałby wiedzieć, co innym się podoba bądź się nie podoba  w jego działaniach, by na tej podstawie móc wyciągać wnioski i korygować swoje postępowanie w pracy.

  • Mentor

Dużą rolę może odgrywać także dążenie do wyrównania lub nawet przewyższenia w umiejętnościach osobę, która wdrażała nas w dane stanowisko i jest dla nas wzorem do naśladowania. Warto pamiętać, że taka osoba powinna nam również udzielać wsparcia czy pomocy kiedy tego potrzebujemy, a także będzie monitorowała nasze postępy.

  • Małe kroki

Nie każdy chce w jak najkrótszym czasie być mistrzem w swoim fachu. Często bardzo dobrą motywacją są drobne pochwały, pomyślna realizacja małych projektów lub powierzenie coraz ważniejsze zadań do wykonania. Wtedy dowiadujemy się, że jesteśmy na dobrej drodze, a efekty naszej pracy są owocne.

 

  • Wdzięczność

Czasami zdarza się, że wykonujemy jakąś pracę tylko po to, by np. pomóc drugiej osobie, która nie radzi sobie z wykonaniem jakiegoś zadania, bądź po prostu nas o to poprosiła. W takiej sytuacji chęć bycia pomocnym jest dla nas najważniejsza i najlepszą motywacją okazuje się zwyczajna wdzięczność i satysfakcja z okazanej pomocy.

  • Ostateczny termin

Znacie to uczucie kiedy dostaliście do zrealizowania projekt, ale z braku pomysłu i zwyczajnego braku chęci do podjęcia tego działania nie zabraliście się w odpowiednim czasie do jego wykonania? Pewnie zdarzyło się Wam być w takiej lub podobnej sytuacji. Kiedy nagle zostaje bardzo mało czasu sfinalizowania naszej pracy w ekspresowym czasie do naszej głowy napływają pomysły, potrafimy zorganizować swój czas, ustalić priorytety i dopiąć projekt na ostatni guzik. Dlatego może warto czasami odłożyć coś na ostatnią chwilę? Jeśli przynosi to pozytywne efekty, dlaczego nie.

  • Cele

Stawianie sobie celów i skrupulatne dążenie do nich jest jednym z najlepszych czynników  motywacyjnych. Załóżmy, że ktoś jako najważniejszy priorytet ustala sobie otrzymanie awansu na wyższe stanowisko. Wtedy dąży do tego, by wyróżniać się na tle innych pracowników, by jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki i być zauważonym przez przełożonego. Ważne jest ciągłe wyznaczanie sobie nowych celów, a nie zadowalanie się tym, co już osiągnęliśmy.

  • Pieniądze

Za wykonaną pracę otrzymujemy wynagrodzenie. Pieniądze są potrzebne w codziennym funkcjonowaniu. Każdy z nas oczywiście chce otrzymywać ich jak najwięcej, by dzięki nim zaspokajać swoje potrzeby. Możliwość uzyskania premii na pewno zwiększa aktywność i skuteczność naszej pracy.

Znalezienie odpowiedniej motywacji jest bardzo pomocne w codziennej pracy. Zajmowanie się tym, na czym się znasz i daje Ci satysfakcje na pewno ułatwi Ci wyznaczanie sobie priorytetów, a przy tym chęć ich realizacji. Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze się zastanów, czy praca, do której aplikujesz będzie ułatwiała Ci realizację Twoich założeń, czy wręcz przeciwnie. Motywacja to podstawa. Powodzenia!